NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
6585
Авансцена

Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе

Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ). Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата

| 19 Септември 2024, 20:40 ч.
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза  Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Снимка © Ваня Сухарова

Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.

Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.

Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.

Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.

"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.

"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по

Представлението на Драматичен театър - Пловдив "Едип и пророците" по текст на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева е част от конкурсната програма на 21-то  издание на Международния фестивал за антична драма „Стоби” 2024 във Велес.  

Фестивалът е открит снощи с „Цар Едип“ на Националния театър - Сараево (Босна и Херцеговина), а в програмата му тази година са включени пет представления.

Освен постановката на пловдивския театър, зрителите ще могат да видят представленията „Пенелопедия” на театър „Младип” от Унгария, "Мир" на театър от Южна Корея, с „Нерон“ ще се представят актьорите от „Частна продукция“, в копродукция с младежки културен център-Скопие, а античната драма „Монолози и сцени“ на Университета за аудиовизуални изкуства „Европа Прима“ е единственото

Живописни картини и колажи са представени в изложба в Арт център „Къща на художниците“ в Плевен. Автори на творбите са Ралица Цветкова и Константин Бурдиняшки – Кибур. 

Тази експозиция се превърна в едно неочаквано добра комбинация за мен. Предизвикателство бе да подредя модернистичния артистизъм на Константин до романтичните живописни платна на Ралица, но смятам, че изложбата ще бъде интересна за голяма част от любителите на изобразителното изкуство, каза уредникът на арт центъра Владимира Йорданова.

Ралица Цветкова представя картини, вдъхновени от нейните пътешествия през последната година. Показва пъстротата на Италия. „Силно впечатлена от Венеция тя рисува атмосферата, старите сгради и магичните отражения във водата и ни потапя в един мечтан свят“, допълни Йорданова.

Константин Бурдиняшки участва в изложбата с няколко цикъ

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва. 

Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно

Ямболската арт-галерия „Стойчев“ ще представи творби на над 40 художници от страната в традиционния „Есенен салон“, който ще бъде открит на 7 ноември. В изложбата ще бъдат показани над 80 творби в жанрово и стилистично многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони. Събран е целият колорит на есента, представен през погледа на талантливи български художници, каза галеристът Красимир Стойчев.

Експозицията съчетава разнообразни произведения, обединени от вдъхновението на есенните багри, светлини и настроения. Всяка творба разкрива уникална гледна точка и дълбок емоционален заряд, напомня за преходността на сезоните и магията на есенните дни. Авторите използват палитри, препълнени с топли тонове, за да ни разкажат истории за промяна, спомен и носталгия, както и за красотата на природата около нас, посочват от галерията.

Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата. 

„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“, разказа Инка Шубе.

Тя отбеляза, е Хелга Парис е била от работническо семейство. Учила е дизайн на текстила и се влюбва в преподавателя си. „Така започва нейната история с България. Хелга Парис идва тук със съпруга си. За съжаление, в изложбата има само една снимка от тук“, коментира кураторката.

Шубе посочи, че Хелга Парис не е толкова повлияна от други фотографи, а по-скоро от поети и писатели.

Държавна опера-Пловдив открива новия творчески сезон в Световния ден на музиката - 1 октомври, със симфоничен концерт под диригентството на Григор Паликаров.

Това съобщиха от пресцентъра на музикалната институция. Солисти ще бъдат представители на две поколения цигулари - Мичо Димитров и Виктор Тренев.

В програмата са включени произведения от Панчо Владигеров, Георги Златев, Пабло Де Сарасате, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси.

Един от рядко изпълняваните шедьоври на Моцарт-  „Милосърдието на Тит“, ще открие оперния сезон на 5 октомври.

Спектакълът, който беше част от програмата на Opera Open 2023 на Античния театър, се пренася премиерно на закрита сцена от водещия режисьор Вера Немирова под палката на Деун Лий, артистичен директор на фестивала Bell’Opera, Италия.

Концертът „Песни на една душа, отлитаща към Рая“, по

Филмът Nutcrackers с участието на комика Бен Стилър откри кинофестивала в Торонто, предаде Ройтерс.

Актьорът каза, че е развълнуван от факта, че последната му продукция е избрана да постави началото на тазгодишното издание на форума, който ще продължи до 15 септември. Това беше и световната премиера на Nutcrackers.

"Направихме този филм самостоятелно... Бях много развълнуван, че от Торонто го забелязаха и поискаха да открият фестивала с него", каза Стилър, докато минаваше по червения килим заедно с режисьора Дейвид Гордън Грийн и други членове на актьорския състав.

Nutcrackers разказва история на преуспяващ чикагски предприемач в сферата на недвижимите имоти, който е принуден да се грижи за осиротелите си племенници в малко градче в Охайо, след като сестра му и съпругът претърпяват тежък инцидент.

За разлика от традиционните филмови премиери, лентата де

Певицата Тейлър Суифт се завърна на първото място в класацията на "Билборд" за албуми с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.

От албума за едноседмичния период на отчитане са продадени 71 000 еквивалентни единици. 

Оглавявайки отново чарта, Тейлър Суифт отбелязва 13-а непоследователна седмица на върху му.

Последният албум, прекарам минимум 13 седмици начело, беше One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън. Тавата отбеляза общо 19 непоследователните седмици на върха в класацията Билборд 200. 

За последен път жена е оглавявала албумния чарт в продължение на минимум 13 седмици през 2011-2012 година, когато Адел отбеляза 24 непоследователни седмици на върха с 21. 

Тейлър Суифт вече има общо 82 седмици начело в класацията на "Билборд" за албуми, с което подобрява собствения си реко

Художничката Вероника Якимова представя нова изложба. Експозицията е озаглавена „Цветни пространства“ и ще бъде открита на 9 ноември в столичната книжарница-кафе „Защо не?“, информират организаторите.

„Живописните картини, които ще бъдат показани, са обединени в обща тема - пейзажът като вдъхновение и интерпретация. Композициите отразяват мястото и пространството чрез цветни петна, образи и настроения“, разказват от екипа.

Вероника Якимова е завършила Средно художествено училище за приложни изкуства в гр. Трявна и след това Национална художествената академия - София (през 2001 г.). През 2006 г. защитава докторска степен по Изкуствознание и изобразителни изкуства в НХА. Специализира „Кинодраматургия“ в Нов български университет през 2014 г. Интересите и практиката са свързани с областта на живописта, художествена дърво

Ямболският Камерен оркестър (КО) „Дианополис” подготвя концерт с участието на германския диригент Валтер Хилгерс. Музикалното събитие е планирано за 17 ноември в залата на Културно-информационен център „Безистен” в Ямбол, съобщиха от оркестъра.

В програмата на концерта са включени Симфония № 3 в до мажор и Симфония № 5 в си минор от Карл Филип Емануел Бах, Концерт за цигулка и струнен оркестър от Ян Тегтмайер и Сюита за струнен оркестър от Леош Яначек.

Солист ще бъде Красимира Султанова – цигулка, която е художествен ръководител и концертмайстор на „Дианополис”.

Гост-диригентът проф. Валтер Хилгерс е концертирал по целия свят като оркестров музикант (туба), солист, преподавател по академична музика, аранжор и диригент. През годините е дирижирал концерти в десетки европейски градове, както и в Южна Америка. Преподавал е

„Много е важно да се подчертае, че тя никога не е работила по поръчка, единственото поръчение, което е изпълнила, е „Работнички от текстилна фабрика“. Винаги е казвала: Ако не ме интересува това, което трябва да заснема, по-добре да съм продавачка на пазар“, добави кураторката.

По думите има два основни аспекта в творчеството на Хелга Парис - терапевтичен, защото ако не се чувствам добре, правя една снимка на себе си. А вторият аспект е, че тя става свидетел на неща, които са в сенките или не са позволени на показ в ГДР - скрити от общата номенклатура. Тя предава една актуална картина на това, което е било, каза още Шубе.

Кураторката поясни, че първите мъже, които фотографката среща, са били военни от армията, разположена там, защото нейните близки мъже вече ги е нямало. Сега градът, в който Хелга Парис е родена, се намира в Полша. И в нейните картини може да бъдат видени жени, които са били жертви на лоши обстоятелства, но са оцелели. Единствените мъже, които присъстват в снимките , са италиански младежи, отбеляза тя.

В изложбата се наблюдава и вдъхновението на Хелга Парис от италианското кино и неореализъм. Можем да кажем, че тя е специалист в отразяването на поведение, излъчване на обекта, който заснема, посочи още Инка Шубе.

Организаторите на събитието припомнят, че Хелга Парис е родена в Голнов (Померания) през 1938 г., учи моден дизайн преди да започне да изследва медията на фотографията автодидактично през 1964 г. Фотографката се интересува от всекидневните, понякога съвсем банални моменти на общуване: отношения, погледи, жестове, движения, повърхностни структури и пространства, които разказват за обстоятелствата, историите и преживяванията на хората и нещата, както и за начина на справяне с тези обстоятелства.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 19:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
6585
Авансцена

Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе

Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

| 19 Септември 2024, 20:40 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза  Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Снимка © Ваня Сухарова

Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.

Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.

Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.

Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.

"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.

"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по

Представлението на Драматичен театър - Пловдив "Едип и пророците" по текст на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева е част от конкурсната програма на 21-то  издание на Международния фестивал за антична драма „Стоби” 2024 във Велес.  

Фестивалът е открит снощи с „Цар Едип“ на Националния театър - Сараево (Босна и Херцеговина), а в програмата му тази година са включени пет представления.

Освен постановката на пловдивския театър, зрителите ще могат да видят представленията „Пенелопедия” на театър „Младип” от Унгария, "Мир" на театър от Южна Корея, с „Нерон“ ще се представят актьорите от „Частна продукция“, в копродукция с младежки културен център-Скопие, а античната драма „Монолози и сцени“ на Университета за аудиовизуални изкуства „Европа Прима“ е единственото

Живописни картини и колажи са представени в изложба в Арт център „Къща на художниците“ в Плевен. Автори на творбите са Ралица Цветкова и Константин Бурдиняшки – Кибур. 

Тази експозиция се превърна в едно неочаквано добра комбинация за мен. Предизвикателство бе да подредя модернистичния артистизъм на Константин до романтичните живописни платна на Ралица, но смятам, че изложбата ще бъде интересна за голяма част от любителите на изобразителното изкуство, каза уредникът на арт центъра Владимира Йорданова.

Ралица Цветкова представя картини, вдъхновени от нейните пътешествия през последната година. Показва пъстротата на Италия. „Силно впечатлена от Венеция тя рисува атмосферата, старите сгради и магичните отражения във водата и ни потапя в един мечтан свят“, допълни Йорданова.

Константин Бурдиняшки участва в изложбата с няколко цикъ

Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от  Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?

Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва. 

Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно

Ямболската арт-галерия „Стойчев“ ще представи творби на над 40 художници от страната в традиционния „Есенен салон“, който ще бъде открит на 7 ноември. В изложбата ще бъдат показани над 80 творби в жанрово и стилистично многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони. Събран е целият колорит на есента, представен през погледа на талантливи български художници, каза галеристът Красимир Стойчев.

Експозицията съчетава разнообразни произведения, обединени от вдъхновението на есенните багри, светлини и настроения. Всяка творба разкрива уникална гледна точка и дълбок емоционален заряд, напомня за преходността на сезоните и магията на есенните дни. Авторите използват палитри, препълнени с топли тонове, за да ни разкажат истории за промяна, спомен и носталгия, както и за красотата на природата около нас, посочват от галерията.

Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата. 

„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“, разказа Инка Шубе.

Държавна опера-Пловдив открива новия творчески сезон в Световния ден на музиката - 1 октомври, със симфоничен концерт под диригентството на Григор Паликаров.

Това съобщиха от пресцентъра на музикалната институция. Солисти ще бъдат представители на две поколения цигулари - Мичо Димитров и Виктор Тренев.

В програмата са включени произведения от Панчо Владигеров, Георги Златев, Пабло Де Сарасате, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси.

Един от рядко изпълняваните шедьоври на Моцарт-  „Милосърдието на Тит“, ще открие оперния сезон на 5 октомври.

Спектакълът, който беше част от програмата на Opera Open 2023 на Античния театър, се пренася премиерно на закрита сцена от водещия режисьор Вера Немирова под палката на Деун Лий, артистичен директор на фестивала Bell’Opera, Италия.

Концертът „Песни на една душа, отлитаща към Рая“, по

Филмът Nutcrackers с участието на комика Бен Стилър откри кинофестивала в Торонто, предаде Ройтерс.

Актьорът каза, че е развълнуван от факта, че последната му продукция е избрана да постави началото на тазгодишното издание на форума, който ще продължи до 15 септември. Това беше и световната премиера на Nutcrackers.

"Направихме този филм самостоятелно... Бях много развълнуван, че от Торонто го забелязаха и поискаха да открият фестивала с него", каза Стилър, докато минаваше по червения килим заедно с режисьора Дейвид Гордън Грийн и други членове на актьорския състав.

Nutcrackers разказва история на преуспяващ чикагски предприемач в сферата на недвижимите имоти, който е принуден да се грижи за осиротелите си племенници в малко градче в Охайо, след като сестра му и съпругът претърпяват тежък инцидент.

За разлика от традиционните филмови премиери, лентата де

Певицата Тейлър Суифт се завърна на първото място в класацията на "Билборд" за албуми с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.

От албума за едноседмичния период на отчитане са продадени 71 000 еквивалентни единици. 

Оглавявайки отново чарта, Тейлър Суифт отбелязва 13-а непоследователна седмица на върху му.

Последният албум, прекарам минимум 13 седмици начело, беше One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън. Тавата отбеляза общо 19 непоследователните седмици на върха в класацията Билборд 200. 

За последен път жена е оглавявала албумния чарт в продължение на минимум 13 седмици през 2011-2012 година, когато Адел отбеляза 24 непоследователни седмици на върха с 21. 

Тейлър Суифт вече има общо 82 седмици начело в класацията на "Билборд" за албуми, с което подобрява собствения си реко

Художничката Вероника Якимова представя нова изложба. Експозицията е озаглавена „Цветни пространства“ и ще бъде открита на 9 ноември в столичната книжарница-кафе „Защо не?“, информират организаторите.

„Живописните картини, които ще бъдат показани, са обединени в обща тема - пейзажът като вдъхновение и интерпретация. Композициите отразяват мястото и пространството чрез цветни петна, образи и настроения“, разказват от екипа.

Вероника Якимова е завършила Средно художествено училище за приложни изкуства в гр. Трявна и след това Национална художествената академия - София (през 2001 г.). През 2006 г. защитава докторска степен по Изкуствознание и изобразителни изкуства в НХА. Специализира „Кинодраматургия“ в Нов български университет през 2014 г. Интересите и практиката са свързани с областта на живописта, художествена дърво

Ямболският Камерен оркестър (КО) „Дианополис” подготвя концерт с участието на германския диригент Валтер Хилгерс. Музикалното събитие е планирано за 17 ноември в залата на Културно-информационен център „Безистен” в Ямбол, съобщиха от оркестъра.

В програмата на концерта са включени Симфония № 3 в до мажор и Симфония № 5 в си минор от Карл Филип Емануел Бах, Концерт за цигулка и струнен оркестър от Ян Тегтмайер и Сюита за струнен оркестър от Леош Яначек.

Солист ще бъде Красимира Султанова – цигулка, която е художествен ръководител и концертмайстор на „Дианополис”.

Гост-диригентът проф. Валтер Хилгерс е концертирал по целия свят като оркестров музикант (туба), солист, преподавател по академична музика, аранжор и диригент. През годините е дирижирал концерти в десетки европейски градове, както и в Южна Америка. Преподавал е

Тя отбеляза, е Хелга Парис е била от работническо семейство. Учила е дизайн на текстила и се влюбва в преподавателя си. „Така започва нейната история с България. Хелга Парис идва тук със съпруга си. За съжаление, в изложбата има само една снимка от тук“, коментира кураторката.

Шубе посочи, че Хелга Парис не е толкова повлияна от други фотографи, а по-скоро от поети и писатели.

„Много е важно да се подчертае, че тя никога не е работила по поръчка, единственото поръчение, което е изпълнила, е „Работнички от текстилна фабрика“. Винаги е казвала: Ако не ме интересува това, което трябва да заснема, по-добре да съм продавачка на пазар“, добави кураторката.

По думите има два основни аспекта в творчеството на Хелга Парис - терапевтичен, защото ако не се чувствам добре, правя една снимка на себе си. А вторият аспект е, че тя става свидетел на неща, които са в сенките или не са позволени на показ в ГДР - скрити от общата номенклатура. Тя предава една актуална картина на това, което е било, каза още Шубе.

Кураторката поясни, че първите мъже, които фотографката среща, са били военни от армията, разположена там, защото нейните близки мъже вече ги е нямало. Сега градът, в който Хелга Парис е родена, се намира в Полша. И в нейните картини може да бъдат видени жени, които са били жертви на лоши обстоятелства, но са оцелели. Единствените мъже, които присъстват в снимките , са италиански младежи, отбеляза тя.

В изложбата се наблюдава и вдъхновението на Хелга Парис от италианското кино и неореализъм. Можем да кажем, че тя е специалист в отразяването на поведение, излъчване на обекта, който заснема, посочи още Инка Шубе.

Организаторите на събитието припомнят, че Хелга Парис е родена в Голнов (Померания) през 1938 г., учи моден дизайн преди да започне да изследва медията на фотографията автодидактично през 1964 г. Фотографката се интересува от всекидневните, понякога съвсем банални моменти на общуване: отношения, погледи, жестове, движения, повърхностни структури и пространства, които разказват за обстоятелствата, историите и преживяванията на хората и нещата, както и за начина на справяне с тези обстоятелства.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.